ArabicEnglishPersian

تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی

تفاوت فیزیولوژی و فیزیوتراپی

تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی – بسیاری از افراد تعریف صحیحی از تفاوت دو اصطلاح فیزیولوژی و فیزیوتراپی را ندارند. با اینکه عملکرد هر دو با یکدیگر متفاوت هستند اما در عین حال به یکدیگر وابسته هم هستند.

در هر دو رشته فیزیوتراپی و فیزیولوژی درمانگر توسط حرکات فیزیکی و ورزشی به بیمار کمک می کند تا از آسیب های مرگبار و یا بیماری های دژنراتیو جان سالم به در کند.

فیزیوتراپیست با انجام فیزیوتراپی قصد بازیابی حرکات بیمار را دارند اما فیزیولوژیست های ورزشی هدفشان تسکین علائمی مانند درد در هنگام تمرینات فیزیکی می باشد.

بنابراین هر دو روش با هم مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه برای درک بهتر از تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی به تفاوت ها و شباهت های این دو رشته پرداخته ایم.

با ما همراه باشید.

تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی

قبل از شروع به گفتن تفاوت های این دو ابتدا به تعریف آن ها خواهم پرداخت:

فیزیوتراپی چیست؟  

فیزیوتراپی به جهت بازیابی حرکت قسمت های خاصی از بدن از ورزش انجام می شود. این نوع روش درمانی نیز برای افراد مسن هم بسیار پر کاربرد است.

پزشک یا فیزیوتراپیست در ابتدا برای تشخیص محدودیت های بیمار و انتخاب نوع درمان و روش های درمانی برای بازیابی حرکت، وضعیت بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد .

هدف از فیزیوتراپی بهبود زندگی بیمار از طریق پیشرفت عملکرد، توانایی ها و تناسب اندام می باشد.

فیزیولوژی ورزشی چیست؟

همانطور که گفتیم ، هدف از فیزیولوژی پیشگیری از بیماری های مزمن و دستیابی به مزایای سلامتی برای افرادی است که از آسیب های خاص رنج میبرند.

این رشته به مطالعات اندام ها و سلول های بدن می پردازد و برای بیماری هایی همچون مشکلات قلبی عروقی، دیابت و چاقی مورد استفاده قرار می گیرد.

حیطه ی کاری فیزیوتراپیست ها

فیزیوتراپیست ها عمدتا به درمان بیمارانی می پردازند که دارای ناتوانی حرکتی یا فیزیکی هستند و هدف اصلی از فیزیوتراپی شروع حرکت و بازیابی حرکات محدود کننده بیماران می باشد.

فیزیوتراپیست مسئول بررسی وضعیت فیزیکی بیمار و طراح بهترین و مناسب ترین برنامه برای اصلاح حرکت هستند.

علاوه بر این پس از چند جلسه، وضعیت بیمار و بهبود او را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت نیاز برنامه های درمان را تغییر می دهند.

فیزیوتراپیست بسته به نوع فعالیت، می توانند در کلینیک های خصوصی خود ویادرمانگاه ها و مراکز تناسب اندام مشغول به کار شوند.

حیطه کاری فیزیولوژیست ها

در واقع اصلی ترین وظیفه فیزیولوژیست ها ارزیابی و تعیین تناسب اندام بیمار توسط تست های آمادگی جسمانی می باشد.

فیزیولوژیست ها فشار خون، سطح اکسیژن استنشاقی و ضربان قلب بیمار را در زمان انجام تمرینات ورزشی مورد بررسی قرار می دهند و از نتایج به دست آمده برای تجویز فهالیت های فیزیکی درمانی استفاده می کنند.

در این ارزیابی میزان آمادگی و قدرت بیمار مشخص می شود.

فیزیولوژیست های ورزشی می توانند در مراکز تناسب اندام، بیمارستان ها و کلینیک های توانبخشی مشغول کار باشند.

تحصیلات دانشگاهی فیزیوتراپیست ها

فیزیوتراپیست ها بایستی در رشته فیزیوتراپی تحصیل نمایند تا به عنوان یک متخصص فیزیوتراپی واجد کار شرایط کار شوند.

میزان مدرک فیزیوتراپیست ها در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکتری مورد تایید است که درباره موضوعات متعددی مثل آناتومی، آسیب شناسی، بیومکانیک و فیزیولوژی تدریس می شود.

علاوه بر این فیزیوتراپیست ها اطلاعات و دانش زیادی در خصوص برنامه های توانبخشی و افزایش فعالیت های بدنی دارند و این دانش به بهبود حرکت عضلات و مفاصل اختصاص داده شده است.

تحصیلات دانشگاهی فیزیولوژیست ها

برای اینکه بتوانید به عنوان یک درمانگر ورزشی فعالیت کنید باید دارای مدرک کارشناسی حرکت شناسی باشید.

در این رشته ارزیابی پیشرفت بیماری و طراحی برنامه های درمانی آموزش داده می شود.

همانطور که گفتم فیزیوتراپی و فیزیولوژی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و یک فیزیولوژیست بایستی با یک یک متخصص فیزیوتراپی ارتباط نزدیکی برای کار خود داشته باشد.

تا به اینجا با تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی بیشتر آشنایی پیدا کردید.

عملکرد فیزیوتراپیست ها چگونه است؟

فیزیوتراپیست ها به بهبود بیماران در کلینیک های تناسب اندام، بیمارستان و در منزل کمک می کنند. فیزیوتراپیست ها در ابتدا علائم و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می کنند و برنامه درمانی را ارزیابی می نمایند.

مثلا فیزیوتراپیست ها در صورت آسیب دیدگی ستون فقرات و کمر درد و یا هر گونه مشکل حرکتی، وضعیت بیمار را بررسی می کنند و بعد برای بهتر شدن وضعیت و روند درمان، یک برنامه درمانی طراحی می کند.

در واقع فیزیوتراپی شامل ورزش درمانی، درمان های دستی، لیزر تراپی، الکتروتراپی، شاک ویو درمانی و دیگر دستگاه های فیزیوتراپی)، ماساژ درمانی، طب سوزنی و مدالیته های فیزیکی می باشد.

تکنیک های فیزیوتراپی در وهله اول به جای بهبودی، به کاهش درد حاد و مزمن حین کار مستقیم با عضلات تمرکز دارد و باعث بهبود کیفیت زندگی و سلامتی بیمار می شود و همچنین از آسیب های احتمالی پیشگیری می کند.

علاوه بر این فیزیوتراپی برای توانبخشی های پس از جراحی نیز بسیار پرکاربرد است و فیزیوتراپیست ها از اطلاعات و دانش کافی در زمینه نیازهای جراحی و توانبخشی برخوردارند.

بعضی از بیماران برای بهبود سلامتی و کاهش درد نیازمند جراحی هستند که در این زمینه دیگر فیزیوتراپیست دخالتی نخواهد داشت.

موارد مهم برای بررسی فیزیوتراپی بیماران

سیستم عصبی: امراضی همچون سکته مغزی اثرات بدی بر سیستم عصبی می گذارند

مشکلات ستون فقرات: متخصصان فیزیوتراپی در زمینه عوارض ستون فقرات اطلاعات و دانش خوبی دارند.

بنابراین فیزیوتراپیست ها بنا بر این فیزیوتراپیست ها با دانش کافی در این زمینه، باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی می شوند.

حرف آخر

در این مقاله به تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی به طور مفصل پرداخته شد و مسائلی مانند تحصیلات، عملکرد،حیطه کاری به طور کامل شرح داده شد.

با توجه به تفاوت فیزیوتراپی و فیزیولوژی باید بگوییم هر دو روش در کنار هم با هدفی مشترک جهت اطمینان از بازیابی کامل تحرک انجام می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا