ArabicEnglishPersian

فیزیوتراپی زانو درد

فیزیوتراپی زانو درد

فیزیوتراپی زانو درد – همانطور که میدانیم امروزه فیزیوتراپی با پیشرفت های چشمگیری که داشته است سهم زیادی در درمان اختلالات اسکلتی عضلانی دارد

فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپی گردن و فیزیوتراپی کمر از متداول ترین انواع فیزیوتراپی به شمار می آید.

ادامه دادن به روند فیزیوتراپی تاثیرات بسیار خوبی در درمان مشکلات و اختلالات حیطه فیزیوتراپی می گذارد.
البته ناگفته نماند  میزان مهارت فیزیوتراپیست در امر درمان یک موضوع بسیار مهم و غیر قابل انکار به شمار می آید.

فیزیوتراپی زانو

یکی از معضلات و مشکلات حرکتی که در حیطه آسیب های اسکلتی عضلانی با آن مواجه می شویم زانو درد می باشد که این مشکل معمولا در سنین بالا رخ می دهد.

از مهم ترین و اصلی ترین ناهنجاری های زانو درد ساییدگی استخوان زانو، آرتریت یا آرتروز زانو می باشد.

زانو درد و مشکلات فوق با علائمی مثل: احساس سفتی و تورم، صدا دادن، ضعف و بی ثباتی و عدم توانایی در جمع و باز کردن زانو و همچنین احساس حرارت در مفصل همراه است.

همچنین در بعضی موارد بیمار به حدی دچار درد می شود که از انجام فعالیت روزانه باز می ماند و این خود یک مساله آزار دهنده می باشد به همین علت زانو درد یکی از بیماری هایی می باشد که به شدت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای درمان زانو درد ابتدا بیمار بایستی به یک پزشک متخصص ارتوپد مراجعه نماید و سپس با تشخیص صحیح و تجویز دارو و در صورت لزوم انجام فیزیوتراپی نتایج بسیار خوبی برای بیمار رقم می خورد .

فیزیوتراپی زانو درد ابتدا با انجام حرکات اصلاحی که توسط فیزیوتراپیست به بیمار آموزش داده می شود استارت می خورد که به کاهش تورم ناحیه مورد نظر و بالا رفتن توانایی های فرد در حرکت دادن زانو و کاهش التهاب بسیار کمک می کند.

در برخی موارد برای فیزیوتراپی زانو درد پزشک یا فیزیوتراپیست، فیزیوتراپی زانو در آب را پیشنهاد می کند زیرا در روش فیزیوتراپی زانو درد در آب، از فشار وارده بر زانو کاسته می شود و فعالیت هایی مثل پیاده روی برای بیمار آسانتر خواهد شد.

فیزوتراپی زانو درد به قدری تاثیر گذار و مهم می باشد که حتا می تواند باعث روشی جایگزین برای جراحی زانو به شمار آید و یا انجام عمل جراحی زانو را به تعویق بیندازد.

اگر تمایل به اطلاعات بیشتری در خصوص فیزیوتراپی زانو و تاثیرات حرکات اصلاحی در بهبود وضعیت بیمار در درمان زانو درد دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

درمان زانو درد با فیزیوتراپی

 آناتومی مفصل زانو به چه شکل است؟

زانوی ما از استخوان، غضروف، رباط، تاندون و کیسه های پراز مایع تحت عنوان بورسا تشکیل شده است و در صورتی که به هر کدام از این قسمت ها آسیبی وارد شود عملکرد زانو را محدود می کند و فرد دچار درد و ناراحتی خواهد شد.

آسیب هایی که به مفصل زانو وارد می شود می تواند شامل انواع آرتریت ها، شکستگی های استخوانی و یا مشکلات مکانیکی باشد.

در هر صورت لازم است بیماران در سریع ترین زمان مشکلات مربوط به مفصل زانو را پیگیری نمایند و به پزشک و یا فیزیوتراپیست مراجعه نمایند و نسبت به درمان اقدام نمایند.

در صورتی که بیماران اقدام به درمان را نادیده بگیرند، میزان آسیب شدید تر می شود و زندگی روزمره آن ها تحت تاثیر قرار میگیرد.

درمان فیزیوتراپی زانو درد عمدتا در همه روش های غیر تخصصی به کار گرفته شده و به بهبود هر چه سریع تر اختلالات کمک می کند.

آناتومی مفصل زانو

فیزیوتراپی زانو درد برای چه اختلالاتی کاربرد دارد؟

زانو بزرگترین مفصل بدن انسان می باشد و تمامی حرکات بدن انسان که شامل: چرخیدن، دویدن، بلند کردن اجسام، راه رفتن و دیگر حرکات این چنینی می شود به نوعی به عملکرد صحیح زانو بستگی دارد .

در نتیجه سلامت بزرگترین مفصل بدن انسان نقش بسزایی در بهبود کیفیت زندگی افراد دارد.

آسیب های وارد بر زانو ممکن است بر اثر موارد زیر رخ دهد:

  • آسیب دیدن ماهیچه ها
  • پاره شدن مینیسک
  • پیدایش بورسیت
  • ابتلا به تاندونیت کشکک زانو
  • ایجاد التهاب در مفصل زانو
  • ضربه شدید
  • شکستگی استخوان یا مفصل
  • کشیدگی یا پارگی رباط ها

در صورتی که هر فردی با یکی از این موارد مواجه شود بایستی حتما به یک پزشک ارتوپد مراجعه نماید تا با ویزیت و عکسبرداری لازم بهترین روش درمان انتخاب شود.

اغلب پزشکان برای شروع درمان از روش های غیر تهاجمی و غیر جراحی اختلالات اسکلتی عضلانی استفاده می کنند.

فیزیوتراپی زانو درد یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان غیر تهاجمی به شمار می آید و با همکاری پزشک ارتوپد و فیزیوتراپیست حاذق نتایج فوق العاده ای در درمان بیماران رقم می خورد که سرعت درمان و بهبود بیماران را افزایش می دهد.

فیزیوتراپی انواع اختلالات زانو

تاثیرات درمانی فیزیوتراپی زانو در درمان انواع آرتریت زانو

بر اساس  آمار به دست آمده بیماری التهابی آرتریت در 100 نوع گوناگون می تواند خود را نشان دهد.

لازم به ذکر است زانوی انسان بیش از هر عضو مفصلی دیگر دچار آرتریت می شود اما فیزیوتراپی زانو درد باعث کمک به رفع  التهاب ناشی از انواع آرتریت می شود.

انواع آرتریت زانو

همانطور که گفته شد مفصل زانو می تواند به 100نوع آرتریت مبتلا شود که به مهم ترین و بیشترین آرتریت های زانو در اینجا اشاره شده است.

روماتیسم مفصلی

شاید بتوان روماتیسم مفصلی را از ناتوان کننده ترین انواع آرتریت زانو برشمرد. آرتریت روماتوئید که عموما به نام روماتیسم مفصلی از آن یاد می شود یک بیماری خود ایمنی است که ممکن است در مفاصل مختلف ایجاد شود.

اما متداول ترین نوع روماتیسم مفصلی، روماتیسم زانو می باشد.

باید توجه داشته باشید که آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است اما با این حال، شدت آن در بیماران مختلف متفاوت است به شکلی که حتی گاهی در برخی افراد به این شکل خود را نشان می دهد که در یک بازه زمانی نمود پیدا می کند و در نهایت از بین می رود.

با این همه فیزیوتراپی زانو درد، یک روش موثر برای کاهش التهاب ناشی از روماتیسم مفصلی به شمار می آید.

آرتریت سپتیک

مفصل زانو به دلایل متعددی می تواند دچار درد و تورم و عفونت شود. زمانی که این حالت در فردی ایجاد می شود، به آن آرتریت سپتیک گفته می شود و معمولا با تب شدید همراه می باشد.

این اختلال رفته رفته، آسیب شدید و جدی به غضروف زانو وارد می کند.

در نتیجه در صورتی که درد زانو با هر کدام از علائم مذکور همراه شود، بیمار بایستی در سریعترین زمان، به پزشک ارتوپد مراجعه نماید.

آرتریت یا استئوآرتریت

به گونه ای از آرتریت که بر اثر ساییدگی شدید غضروف زانو به وجود می آید استئوآرتریت گفته می شود.

گاهی از این اختلال در اصطلاحات پزشکی تحت عنوان آرتریت دژنراتیو یاد می شود.

ساییدگی زانو در واقع یا بر اثر افزایش سن و یا بر اثر استفاده بیش از حد مفصل زانو ایجاد می شود.

در پی ساییدگی غضروف زانو، ضعف مفصل رخ می دهد و دامنه حرکتی زانو کاهش پیدا می کند.

فیزیوتراپی زانو درد به جهت رفع این اختلالات و برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز روش بسیار مناسبی می باشد.

فیزیوتراپی آرتریت زانو

نقرس

نقرس نوعی آرتریت به شمار می آید که به دلیل تجمع کریستال های اسید اوریک در مفصل به وجود می آید.

البته بیماری نقرس در بیشتر بیماران، انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد.

با این همه بروز نقرس در مفصل زانو دور از انتظار نیست.

نقرس کاذب

نقرس کاذب در واقع نوعی اختلال است که با نقرس اشتباه گرفته می شود.

این اختلال زمانی به وجود می آید که بلورهای حاوی کلسیم در مفصل زانو به وجود بیاید.

نقرس کاذب زانو از شایع ترین انواع بیماری ها می باشد که با فیزیوتراپی زانو درد قابل کنترل است و تا حدی قابل درمان می باشد.

بهترین روش فیزیوتراپی زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

انتخاب بهترین روش درمانی تاثیر گذار زانو درد بستگی به نوع آسیب و شدت آن در زانو دارد.

برای تشخیص بهترین روش درمانی زانو درد پزشک متخصص توسط روش های تشخیصی مطمئن ، نوع اختلال و محل دقیق آن را مشخص می کند و پس از آن فیزیوتراپیست با توجه به نظر پزشک متخصص ارتوپد و نیز با توجه به تشخیص تخصصی خود، بهترین روش فیزیوتراپی زانو را برای بیمار اعمال می کند.

ممکن است در برخی موارد لازم باشد برای بیمار گرما درمانی و سرما درمانی جهت رفع درد و التهاب زانو انتخاب شود.

اما ممکن است برای بیماری دیگر تمرین های اصلاحی و فعالیت های بدنی جهت تقویت عضلات اطراف ناحیه زانو مناسب ترین روش فیزیوتراپی زانو درد باشد.

البته ناگفته نماند که معمولا برای تمام بیمارانی که فیزیوتراپی زانو درد انجام می شود، انجام تمارین اصلاحی و قدرتی ضروریست ولی نوع حرکات، با توجه به نظر فیزیوتراپیست و وضعیت اسکلتی عضلانی بیمار مشخص می شود.

الکتروتراپی زانو درد

الکتروتراپی یکی از روش های فیزیوتراپی می باشد که توسط دستگاه های فیزیوتراپی انجام می شود و نه تنها برای درمان آسیب دیدگی زانو، بلکه بسیاری از اختلالات و مشکلات اسکلتی عضلانی و صدمات استخوانی مانند آرتروز، دیسک کمر، گردن درد و … مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش به عنوان یکی از موثرترین روش های درمانی در فیزیوتراپی به شمار می آید که نتایج درمانی بسیار خوبی برای بیمار به همراه دارد.

این روش نوعی تحریک الکتریسیته است که به درمان عوارض مختلف کمک می کند.

الکتروتراپی زانو برای بیمارانی کاربرد دارد که به علت آسیب دیدگی زانوی آن ها دچار محدودیت حرکتی می شود و با تحریک عصب، مجددا می تواند قابلیت حرکت و عملکرد صحیح خود را باز یابد.

فیزیوتراپی زانو درد با دستگاه

گاهی اوقات درمان بیمار با انجام حرکات اصلاحی و تقویت عضلات، کفایت نمی کند و باید فیزیوتراپیست از تجهیزات فیزیوتراپی با دستگاه های مورد نیاز هر کلینیک، به مداوای بیمار بپردازد.

از جمله مهترین دستگاه های فیزیوتراپی که به درمان زانو درد کمک می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیزیوتراپی زانو درد با لیزر پرتوان

نتیجه گیری

زانو درد یکی از مشکلات و معضلات بیماری های حوزه ارتوپد و فیزیوتراپی می باشد که باعث درد و رنج و همینطور محدودیت دامه حرکتی بیمار می شود.

زانو درد معمولا بر اثر بالا رفتن سن و یا تحت تاثیر نوع زندگی بسته به فعالیت بیمار ایجاد می شود. ساییدگی استخوان های زانو، ارتریت یا آرتروز زانو از مهم ترین و جدی ترین معضلات زانو درد به شمار می آید.

از مهم ترین معضلات زانو درد می توان به درد و تورم، صدا دادن زانو، تورم و سفتی و ضعف و بی ثباتی و همچنین عدم توانایی در خم و راست کردن زانو اشاره کرد.

فیزیوتراپی زانو درد یک روش موثر برای درمان اختلالات زانو درد به شمار می آید که با تشخیص صحیح پزشک ارتوپد و فیزیوتراپیست انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو درد بسته به نوع شدت و محل آسیب در هر فرد متفاوت می باشد و برای برخی از بیماران با سرما و گرما درمانی و همچنین انجام تمارین اصلاحی و تقویتی درمان امکان پذیر است اما برای برخی دیگر علاوه بر این موارد نیاز به درمان با دستگاه های فیزیوتراپی مانند لیزر تراپی پرتوان و کم توان، الکتروتراپی و استیمولاتور و حرارت درمانی می باشد.

فیزیوتراپی زانو درد یک روش غیر تهاجمی موثر در درمان زانو درد می باشد که حتا می تواند از عمل جراحی جلوگیری کند و یا آن را به تعویق بیندازد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا