ArabicEnglishPersian

تعداد جلسات فیزیوتراپی

تعداد جلسات فیزیوتراپی

تعداد جلسات فیزیوتراپی – شاید یکی از مهم ترین سوالاتی که ذهن بیماران را مشغول می کند تعداد جلسات فیزیوتراپی است. اینکه بیماران در چند جلسه درمان می شوند بستگی به شدت و ناحیه آسیب دارد که پزشک بر همین اساس تعداد جلسات درمان را مشخص می کند.
به طور کلی تعداد جلسات درمانی فیزیوتراپی به موارد زیر بستگی داردکه در ادامه به آن اشاره شده است.

تعداد جلسات فیزیوتراپی بر چه اساسی تعیین می شود؟

1. شدت آسیب
در واقع وقتی پزشک فیزیوتراپی را برای بیمار تجویز می کند هدف، ترمیم آسیب وارد شده و بازتوانی عضو مورد آسیب می باشد..
اگر آسیب وارد شده جزئی و اندک باشد بین 3 تا 5 جلسه فیزیوتراپی باعث درمان و بهبودی خواهد شد.
در برخی موارد ممکن است بیمار فقط با چند جلسه فیزیوتراپی بر اساس تشخیصی که پزشک در جلسه اول مراجعه بیمار می دهد، با انجام توصیه ها و ورزش های لازم به درمان های مورد قبولی دست پیدا کند.
با اینکه در اکثر موارد برای آسیب های متوسط یک دوره 10 تا 15 جلسه ای فیزیوتراپی تجویز می شود اما برای جلوگیری از احتمال بازگشت و آسیب مجدد و رسیدن به بهبودی حداکثری پس از اتمام جلسات درمان، برای بیمار هفته ای یک بار یا دو هفته یک بار فیزیوتراپی تجویز می شود.

ممکن است پس از پایان تعداد جلسات فیزیوتراپی، 2 الی 4 هفته بعد لازم باشد بیمار برای بررسی مجدد و یا گرفتن ورزش های جدید به فیزیوتراپیست مراجعه نماید.
بیماران بایستی به این نکته توجه داشته باشند برای اینکه بهبودی را در وضعیت جسمانی خود مشاهده کنند حداقل 3تا 5 جلسه از جلسات درمانی را بگذرانند.
در افرادی که دچار آسیب دیدگی شدید تری هستند شاید لازم باشد بیمار تحت 20 جلسه فیزیوتراپی قرار بگیرد.

بیمارانی که دچار بیماری های نورولوژیک هستند مثل سکته مغزی، جلسات فیزیوتراپی بایستی حد اقل تا 6 ماه بعد از ضایعه ادامه پیدا کند.

شایان ذکر است هر چه بیماری و صدمه دیدگی بدن کهنه تر باشد و به آن توجهی نشان داده نشود، درصد بهبودی کمتر خواهد شد و طول درمان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
هنگامی که بیماران، به ناحیه آسیب دیده و درد بی توجهی می کنند تا به خودی خود درمان شود، ناخواسته به دلیل استفاده از استراتژی های جبرانی مشکلات دیگری رخ می دهد که همین امر باعث می شود که تعداد جلسات فیزیوتراپی افزایش پیدا کند و یا حتی نیاز به جراحی پیدا کند.

در نتیجه بیماران هر چه سریعتر اقدام به درمان نمایند هم نتیجه بهتری حاصل خواهد شد و هم در تعداد جلسات کمتری به بهبودی و درمان خواهند رسید و در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.
یک نکته حائز اهمیت که بیماران بایستی به آن توجه داشته باشند این است که اگر بیمار دچار آسیب دیدگی شدید و وسیعی باشد، و دیر هنگام هم برای درمان اقدام نماید و یا اینکه تحت درمان های نادرست قرار گرفته باشد، احتمال آنکه به درمان قطعی و کامل نرسند وجود دارد.

2. همراهی و همکاری بیمار با روش های درمانی
تعداد جلسات درمانی فیزیوتراپی با میزان همکاری بیماران بسیار مرتبط است. هر چه قدر بیماران با روند درمان بیشتر همراهی کنند، تعداد جلسات فیزیوتراپی کاهش پیدا می کند و نتیجه بهتری هم حاصل خواهد شد.
علاوه بر این بایستی دوره جلسات فیزیوتراپی منظم و پشت سر هم انجام شود و تمارین ورزشی و توصیه های فیزیوتراپیست به صورت دقیق رعایت شود و همچنین بیمار باید داروهایی را هم که پزشک تجویز کرده است را به طور کامل و کافی مصرف نماید و به سلامت عمومی خود مانند تغذیه سالم، روحیه بالا، خواب کافی نیز اهمیت دهد تا به بهترین نتیجه دست پیدا کند.

3. توانایی و مهارت فیزیوتراپیست
ساختار بدن انسان پیچیده است. زمانی که فردی دچار بیماری های مزمن می شود، مشکلاتی که بر اثر آن ایجاد می شود منشا بیماری اصلی را پنهان می کند و به همین دلیل شاید مسیر درمانی منحرف شود به همین دلیل در اینجا وجود یک فیزیوتراپیست حرفه ای و خبره که دارای تجربه و دانش کافی باشد بسیار حائز اهمیت و حیاتی است

فواصل درمانی بین جلسات فیزیوتراپی

فاصله بین جلسات فیزیوتراپی به خود بیمار و مشکل آسیب دیدگی وی بستگی دارد. بعضی از بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند در روز نیاز ضروری بین دو تا چند بار به فیزیوتراپی تنفسی و اندامی پیدا کنند.
برای بیمارانی هم که به صورت حضوری به کلینیک مراجعه می کنند در برخی نیاز است که هر روزه مورد مداوای فیزیوتراپی قرار بگیرند و در بر خی هم یک روز در میان و در گروهی دیگر هفته ای یک بار.
هر جلسه درمانی فیزیوتراپی چه قدر طول می کشد؟
زمان هر جلسه هم مانند فواصل بین جلسات بستگی به شدت بیماری دارد و اینکه چه تعداد عضوی درگیر شده و آسیب دیده است. در مجموع زمانهر جلسه فیزیوتراپی به طور معمول 30 تا 75 دقیقه است.
اگر جلسات فیزیوتراپی طولانی شود برای بیمار خسته کننده خواهد بود و وی را کلافه خواهد کرد. به همبن دلیل فیزیوتراپیست با برنامه ریزی دقیق می تواند طوری برنامه های درمانی بیمار را اولویت بندی و زمان بندی کند که در بهترین زمان بهترین نتیجه حاصل شود.

بعد از جلسات درمانی فیزیوتراپی چه مراقبت هایی باید صورت گیرد؟

شرایط بیمار و شدت آسیب در مراقبت های پس از فیزیوتراپی هم حائز اهمیت است . مثلا شاید لازم باشد یک ورزشکاری که دچار آسیب شده است و تحت درمان های فیزیوتراپی قرار گرفته است تا پایان دوره درمان فعالیت ورزشی خود را متوقف کند اما در ورزشکاری دیگر که دچار آسیب خفیف است امکان ورزش همزمان با دوره فیزیوتراپی وجود دارد.
بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند فیزیوتراپی برای کمک به ترمیم بافت آسیب دیده تجویز می شود به همین دلیل نباید با زیاد فشار آوردن، تمامی نتایج حاصل از جلسات فیزیوتراپی را از بین برد.
البته این به معنی عدم تحرک و ساکن بودن نیست بلکه خود بی تحرکی به خودی خود بیمار را دچار عوارض خواهد کرد.
در خصوص میزان تحرک و مراقبت های پس از فیزیوتراپی بهترین راهنما فیزیوتراپیست می باشد.
پس از پایان دوره فیزیوتراپی بیمار بایستی به پزشک مراجعه کند تا وضعیت او مورد بررسی قرار بگیرد و تاثیرات فیزیوتراپی مشخص شود.
ممکن است پزشک برای حصول نتایج بهتر و درمان تکمیلی نیز دارو تجویز نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا