ArabicEnglishPersian

تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی و عوارض و فواید آن

تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی – از دستگاه شاک ویو در فیزیوتراپی به منظور درمان موثر برای بیماری های اسکلتی عضلانی استفاده می شود.
شاک ویو درمانی یک روش غیرتهاجمی بوده و تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی بر اثر امواج بسیار ریز و سریع با اعمال امواج صوتی بر ناحیه تحت درمان می باشد.

در مقاله های پیشین در خصوص شاک ویو تراپی و عملکرد آن به طور مفصل توضیح داده ایم که می توانید برای به لینک زیر مراجعه کنید.

                                               تعریف شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

در این مقاله به اختصار درباره شاک ویو تراپی و چگونگی عملکرد آن خواهیم پرداخت.

این روش درمانی که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد کاملا ایمن و غیر تهاجمی بوده، وتوانایی خود ترمیمی بدن را توسط پالس های انرژیک تحریک شده افزایش می دهد، در نتیجه آن بافتی که دچار صدمه و آسیب قرار گرفته است، التیام می یابد و دردهای ناشی از آن تسکین پیدا می کند.

زمانی تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی نمود پیدا می کند که دیگر روش های درمانی غیر تهاجمی به درمان جواب نداده باشند.
در واقع می توان گفت شاک ویو تراپی جانشین عمل جراحی می باشد.
در روش شاک ویو تراپی امواج انرژی بر روی هر قسمت از بدن قابل تنظیم می باشد و به قدری قوی هستند که وارد بافت درونی می شوند، و انرژی که از طریق شاک ویو به بافت صدمه دیده می رسد، سریع و فاقد درد می باشد که خوشبختانه از هیچ نوع عوارضی برخوردار نیست و به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار پس از شاک ویو تراپی می تواند به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.

عملکرد تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

همانطور که گفته شد شاک ویو توسط ارسال پالس انرژی تاثیرات خود را بر روی بافت صدمه دیده می گذارد.
تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی توسط پالس های انرژی به شکل امواج و از طریق گان دستگاه روی نقطه هدف متمرکز شده و باعث ایجاد شوک های ریز و متمرکزی بر روی آن ناحیه می گردد که این مکانیسم باعث تحریم طبیعی بافت های آسیب دیده بدن می شود.
با استفاده از شاک ویو تراپی نیرویی به بدن منتقل می شود که این انتقال انرژی توسط پروب دستگاه صورت می گیرد.

نیروی وارده دارای انرژی بالایی می باشد که بر روی بدن بیمار اعمال می شود.
برای تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی، بایستی هنگام کار با دستگاه به ناحیه مورد نظر ژل مخصوص زده شود تا امواج حاصل از شاک ویو بهتر بر روی بافت منتقل شود.

زمانی که فیزیوتراپیست پروب را بر روی نقطه هدف می گذارد و حرکت می دهد، بایستی از بیمار بپرسد درد را احساس می کند یا خیر؟
در صورتی که به دلیل انتقال میزان انرژی بالای امواج، بیمار احساس درد داشته باشد از بی حسی های موضعی کمک می گیرند.

نحوه حرکت دادن پروب دستگاه شاک ویو بر روی بدن بیمار

برای تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی باید به نحوه حرکت دادن پروب دستگاه در حین درمان توجه کرد. البته نحوه حرکت دادن پروب دستگاه شاک ویو به مدل دستگاه و تکنولوژی به کار رفته در آن نیز بستگی دارد.
فرض کنیم مراجعه کننده دچار مشکل در ناحیه پشت گردن می باشد و نیاز به شاک ویو تراپی دارد. در این حالت فیزیوتراپیست با عنایت به نوع و مدل دستگاه برای تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی، پروب را بر روی قسمت مورد نظر با حرکات دایره ای و زیگ زاگی حرکت می دهد و منطقه مورد نظر را با شاک های فراوان مورد هدف قرار می دهد.
معمولا تعدادشاک به ناحیه آسیب دیده بستگی دارد و نمیتوان تعدا مشخصی شاک را برای درمان تعریف کرد.

اصلی ترین تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

در این بخش به اصلی ترین و مهمترین تاثیرات شاک ویو در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی خواهیم پرداخت که عبارتند از:

رها سازی نقاط ماشه ای

در دردهای کمری، دست و پا، گردن و شانه نقاط ماشه ای موجب پیدایش درد می شود. امواج صوتی حاصل از دستگاه شاک ویو باعث آزاد شدن کلسیم می شود و در پی آن مشکلات متابولیکی عضلات از بین رفته و منجر به آزاد سازی نقاط ماشه ای خواهد شد.

از بین رفتن کلسیم رسوب یافته در بافت

یکی از اصلی ترین تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی از بین بردن کلسیم رسوب یافته در مفاصل می باشد . کلسیم رسوب یافته در مفاصل به دلیل عدم توانایی تحرک ایجاد می شود که در چنین وضعیتی کلسیم ها در مفاصل جمع می شوند و اصطلاحا کلسیفیکاسیون پدید می آید.

درمان با دستگاه شاک ویو به دلیل امواجی که به مفصل ها انتقال می دهد باعث پراکندگی و از بین رفتن کلسیم های تجمع یافته می شود.

تحریک کلاژن سازی از تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

از دیگر تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی تحریک به تولید کلاژن سازی می باشد. برای التیام ساختارهای لیگمان ها، اسکلت و عضلات، کلاژن نقش مهمی را ایفا می کند و شاک ویو تراپی باعث تحریک تولید فیبرهای کلاژنی جدید می شود و این فیبرهای کلاژنی سبب استحکام و پراکندگی فیبرهای تاندونی می گردد.

بهبود التهاب های مزمن

اعضای بدن هنگامی که دچار التهاب می شوند باعث ایجاد دردهای مزمن می گردد و همچنین به بافت های سالم نیز آسیب وارد می کند.
عاملی که باعث بهبود دردهای التهابی می شود، ماستوسیت ها هستند که امواج شاک ویو با تاثیرگذاری بر روی ماستوسیت ها باعث بالا رفتن آن خواهد شد و در نتیجه التهاب های مزمن بهبود پیدا خواهد کرد.

پراکنده سازی ماده p از تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

ماده p اطلاعات درد ارسال می کند و در واقع یک نوروترانسمیتر است که اطلاعات درد را توسط فیبرهای c به مغز منتقل می کند. دستگاه شاک ویو با کاهش این ماده باعث تحریک فیبرهای دردزا می شود ، و در نهایت کاهش درد در بافت های آسیب دیده اتفاق می افتد.
امواج حاصل از شاک ویو تراپی باعث کاهش میزان غلظت ماده p می گردد و منجر به تسکین درد می شود.

رشد کردن رگ های خونی جدید

رشد رگ های خونی جدید، جزو اولین و مهم ترین تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی به شمار می آِید
زمانی که امواج صوتی به روی بافت های نقاط تحت درمان می خورد، باعث ترک برداشتن مویرگ های ریز بافت آن ناحیه می شود و در اثر تحریک امواج شاک ویو، شریانچه های بازسازی جدیدی به وجود می آید.
از تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی رشد رگ های خونی جدید برای خونرسانی و اکسیژن رسانی بهتر برای ناحیه تحت درمان می باشد.

تاثیرات شاک ویو در زمان درمان فیزیوتراپی

اغلب بیمارانی که پزشک یا فیزیوتراپیست برای آن ها شاک ویو تراپی را تجویز می کند و تحت این روش درمانی قرار می گیرند، بلافاصله تاثیرات این روش درمانی را احساس می کنند و به بهبودی نسبی دست پیدا می کنند.
البته شایان ذکر است این نوع تاثیرات اغلب به دلیل استفاده از داروهای بی حس کننده موقتی هستند که برای برخی از بیماران استفاده می شود.

(برای برخی از بیماران به دلیل تحریک شدید بافت بر اثر امواج شاک ویو از داروهای بی حسی استفاده می شود)

به طور کلی تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی با هدف بهبودی بافت های آسیب دیده، چند روزی زمان بر خواهد بود و بیماران در کمتر از دو هفته به بهبودی چشمگیری دست پیدا می کنند.
توجه داشته باشید پس از اینکه بیمار حس رضایت و بهبودی خود را اعلام کرد بایستی او را توجیه نماییم که طول دوره درمان را تکمیل کند زیرا در غیر این صورت احتمال بازگشت درد و عدم درمان افزایش پیدا می کند.

میزان ایمنی روش شاک ویو تراپی

این تکنیک ده ها سال است که بر روی بیماران در حیطه فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و طبیعتا بر روی بیماران زیادی تست شده و مورد درمان قرار گرفته اند.
شاک ویو تراپی و تاثیرات آن در فیزیوتراپی در اروپا با عملکرد گسترده ای رو به رو بوده است و تمام بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفته اند تا کنون هیچ اثر جانبی از شاک ویو تراپی گزارش نشده است.
اما از عوارض جانبی ناشی از تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی می توان به درد مختصر، قرمزی و یا کبودی خیلی جزئی در برخی از افراد اشاره کرد.
اما این عوارض جانبی بسیار کوتاه مدت است و بعد از گذشت چند ساعت از بین می رود
(توجه داشته باشید این عوارض جانبی کوتاه مدت، در برخی از بیماری هایی که با امواج پالس با انرژی بالا نیاز دارند ممکن است اتفاق بیفتد)

فواید تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی

همانطور که در ابتدای مقاله در بخش تعریف شاک ویو تراپی گفته شد، این تکنیک یک روش درمانی غیر تهاجمی به شمار می آید و برای درمان بیماری های زیادی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.
امواج شاک ویو تراپی که باعث درمان بافت های آسیب دیده می شود کوتاه و سریع می باشد (سریع تر از سرعت صوت)
با ارسال امواج با انرژی بالا بر روی بافت های آسیب دیده، آن ها ترمیم یافته و التیام پیدا می کنند و باعث کاهش و تسکین درد در بافت خواهد شد.
از دیگر تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی امواج صوتی هستند که با انرژی بالا بر روی سطح پوست قرار می گیرند و از این طریق در بدن منتشر می شود و باعث افزایش متابولیسم در محل آسیب می گردد و در نهایت منجر به تسریع روند بهبودی و تسکین درد خواهد شد.

شاک ویو درمانی در فیزیوتراپی چگونه باعث ترمیم و بازسازی بیشتر می شود؟

ضرباتی که با انرژی بالا از طریق شاک ویو تراپی به بافت های آسیب دیده وارد می شود، با تاثیرات مکانیکی که بر بافت آسیب دیده می گذارد، می تواند باعث ترمیم و بازسازی بیشتر آن ها شود.
هنگامی که بیمار مورد درمان شاک ویو قرار می گیرد دچار پارگی های بسیار ظریف پوستی بر اثر ضربه های شاک ویو می شوند.
این پارگی به قدری ریز و میکروسکوپی هستند که با چشم قابل دیدن نیست .
در واقع تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی بر اثر این پارگی بر اساس آزاد سازی موادی است که قابلیت ترمیم کنندگی دارند و سبب سرعت در روند بهبودی آسیب های به وجود آمده می شوند.
شاک ویو تراپی باعث از بین رفتن التهابات مزمن در بافت های آسیب دیده می شود و با تحریک متابولیسم و افزایش گردش خون و خون رسانی به بافت های آسیب دیده شده، باعث سرعت روند بهبودی می شود.

آیا شاک ویو تراپی درد دارد؟

برخی از بیماران در هنگام شاک ویو تراپی، به فیزیوتراپیست خود به دلیل درد ناشی از ضربات شاک ویو شکایت می کنند اما درد شدیدی نیست و قابل تحمل می باشد.
گاهی درد به دلیل شروع درمان است و بعد از گذشت چند دقیقه که امواج شاک ویو بر روی ناحیه تحت درمان اعمال شد، بافت مورد نظر بی حس می شود و احساس درد اولیه در بیمار از بین خواهد رفت.
در هنگام شروع درمان یا دستگاه شاک ویو، فیزیوتراپیست اندازه امواج را تنظیم می کند که اندازه آن به میزان تحمل پذیری بیمار بستگی دارد و در زمان شروع مکانیسم، فیزیوتراپیست کم کم شدت پالس های انرژی را با اندازه ای که بیمار دردی احساس نکند و یا میزان درد برای او قابل تحمل باشد افزایش می دهد.
پس از اتمام جلسه ممکن است ناحیه درمان، دچار التهاب شود که این امر کاملا طبیعی است و نگران کننده نمی باشد زیرا همانطور که اشاره شد، این مشکل جزو عوارض کوتاه مدت است که پس از گذشت چند ساعت از بین می رود.

تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی پس از اتمام جلسات درمان

پس از اتمام جلسات درمانی، در صورتی که ناحیه درمان جزو نواحی اسکلتی استخوانی مثل کمر و زانو باشد، بیمار به راحتی پس از اتمام دوره درمان تحمل وزن خود را بر روی عضو آسیب دیده دارد.
فیزیوتراپیست در پایان جلسات به بیمار توصیه می کند برای مدتی (مثلا 2هفته) فعالیت های روزانه خود را کاهش دهد و بیشتر استراجت کند
تاثیرات شاک ویو در فیزیوتراپی بیماران با مشکلات تاندونی و دردهای فرسایشی مثل بیماری التهاب تاندون آشیل و خارپاشنه بسیار موثر است.

اطلاعات و نحوه خرید شاک ویو 👇👇

شاک ویو پنوماتیک مایکروتکنولوژی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا