ArabicEnglishPersian

عوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپی

عوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپی

عوارض لیزر پرتوان- استفاده از لیزر پرتوان در فیزیوتراپی سالهاست که برای درمان انواع بیماری های اسکلتی عضلانی، استخوانی، مفصلی کاربرد داشته و دارد.

در ابتدای ورود لیزر به حیطه فیزیوتراپی، از لیزرهای سرد و کم توان استفاده میشد اما رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی لیزرهای پرتوان با قابلیت و تاثیرگذاری بیشتر، روی کار آمد و در حال حاضر در کلینیک های فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپیست برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر پرتوان فیزیوتراپی نسبت به لیزرهای کم توان عمق نفوذ بیشتری دارد و می تواند به میزان بیشتری به بافت ها تابیده شود و همچنین انرژی بیشتری را به منطقه آسیب دیده برساند و در نهایت باعث تاثیر گذاری بیشتر و طول درمان کوتاه تر خواهد شد.

لیزر پرتوان فیزیوتراپی 52 برابر پرتوان تر از لیزرهای کم توان است و عمق نفوذ آن حدودا 6 سانتیمتر می باشد.

اما لیزرهای کم توان تنها نیم سانتیمتر عمق نفوذ موثر دارد و بیشتر برای درمان های سطحی بافت و کوچک مورد استفاده قرار میگیرد و کاربرد دارد.

لیزرهای کم توان از قدرتی کمتر از 500 میلی وات برخوردارند و به دلیل قدرت کمتر خروجی چگالی انرژی کمتری تولید می کنند. در نتیجه برای اینکه دوز درمانی مناسب را به بافت برسانند در قیاس با لیزر پرتوان از توانایی کمتری برخوردارند

لیزر درمانی در فیزیوتراپی فواید بسیاری دارد که در مقاله های پیشین به آن ها پرداخته شده است و به برخی از فواید آن در این مقاله نیز می پردازیم.

لیزر درمانی در فیزیوتراپی

اما سوالی که شاید برای بسیاری از بیماران مطرح باشد این است که آیا لیزر تراپی عوارضی هم دارد و عوارض لیزر پرتوان چه پیامدهایی برای بیمار خواهد داشت؟

در ادامه این مقاله با من همراه باشید تا با عوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپی بیشتر آشنا شوید.

فواید لیزر درمانی در فیزیوتراپی

لیزرهای پرتوان دارای دو مد پالسی (منقطع) و کنتینیوس (پیوسته) می باشد. در مد کنتنیوس با تاباندن اشعه لیزر برای مهار درد و یا بلاک کردن عصب ناحیه درد استفاده می شود و با کمک تابش لیزر بر رشته های عصبی استفاده می گردد.

مد دیگر دستگاه لیزر پرتوان مد پالسی یا منقطع است که با تاباندن اشعه لیزر به نقطه آسیب دیده باعث کاهش موادی می شود که باعث التهاب در آن نقطه شده است.

در صورتی که در نقطه مورد نظر مایعاتی هم تجمع یافته باشد، لیزر پرتوان به کمک تحریک غدد لنفاوی خواهد آمد و ادم ناحیه مورد نظر را برطرف خواهد کرد.

همانطور که می دانید ATP باعث تولید انرژی در سلول ها می شود و لیزر پرتوان با تحریک قسمتی تحت عنوان کروموفور در سلول موجب تحریک ATP می شود و با تولید این ماده در سلول در حقیقت انرژی سلول بالا می رود و در پی آن ترمیم بافت آسیب دیده به ویژه بافت همبند صورت می گیرد و عملکرد رشته های عصبی از شکل آسیب به فرمت سلامت و ترمیم یافته تغییر پیدا می کند.

به طور کلی می توان گفت لیزر پر توان فیزیوتراپی مدت زمان بهبودی فعال شدن مجدد عصب حسی حرکتی را کاهش می دهد.

عوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپی

شاید یکی از دغدغه های بیمارانی که پزشک برای آن ها لیزر تراپی را تجویز می کند، عوارض لیزر پرتوان باشد. به نظر شما لیزر تراپی برای بیماران ضرر دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم لیزر پرتوان از جنس نور است و از مجوعه فوتون های نوری تشکیل شده است که دارای طول موج و فرکانس مشابه و یکسان هستند و هیچ نوع عارضه ای به همراه ندارد.

یکی از عوارض لیزر پرتوان که شاید بیماران از آن کمی ترس داشته باشند درد لیزر تراپی است، که باید بگویم لیزر پرتوان هیچ گونه دردی ندارد و در طول درمان لیزر تراپی به دلیل گشادی عروق خونی فرد کمی احساس گرما با حس آرامش را تجربه خواهد کرد.

  • اما از عوارض لیزر پرتوان و منع مصرف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • افرادی که به نور حساسیت دارند
  • بیماران تومورهای فعال
  • زنان باردار
  • بیماران قلبی که از باتری قلب استفاده می کنند

همچنین استفاده از لیزر بر روی بیضه و غده تیروئید ممنوع است .

در هنگام استفاده، اپراتور لیزر باید از عینک مخصوص استفاده کند چون سلول های چشم به شدت به نور حساس هستند و در صورت عدم استفاده از عینک محافظ ممکن است به چشم ها آسیب جدی وارد شود

توجه داشته باشید برای لیزر تراپی از هیچ گونه پماد و لوسیونی به عنوان ماده واسط استفاده نمی شود

لیزر پرتوان فیزیوتراپی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

همانطور که قبلا هم گفتم لیزر تراپی فواید و کاربرد بسیاری دارد و برای درمان بسیاری از بیماری ها در حوزه فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال یکی از اصلی ترین کاربردهای لیزر پرتوان، کاهش التهاب شدید است و برای درمان دردهای ستون فقرات و نیز آسیب های وارد شده به مینیسک  لیگامنت و تاندون و همچنین درمان آسیب های وارد شده به ماهیچه و دردهای عصبی بسیار پر کاربرد و موثر است.

طول درمان لیزر تراپی

استفاده از لیزر پرتوان به همراه دیگر روش های مداخلات فیزیوتراپی باعث درمان هر چه سریع تر بیماران شود.

لیزرهای پرتوان به دلیل عمق نفوذ بالا و زمان کوتاه درمانی (حداکثر 20دقیقه)، روش بسیار ایمن و موثری در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی به شمار می آید.

اما از اصلی ترین کاربردهای لیزر پرتوان، رفع درد، کاهش و درمان التهاب و افزایش ترمیم بافت می باشد.

از آنجایی که لیزر پر توان قدرت بسیار زیادی دارد، میزان زمان استفاده از دستگاه در هر جلسه کاهش می یابد و باعث می شود در تعداد جلسات کمتر، بیمار درمان شود.

این در حالی است که این زمان برای هر جلسه لیزر تراپی با استفاده از لیزر کم توان به 60 الی 120 دقیقه به طول می انجامد.

دستگاه لیزر پرتوان شرکت مایکروتکنولوژی

برای اینکه در سریع ترین زمان به بهترین نتیجه درمان برسیم باید از تجهیزات با کیفیت و پرقدرت استفاده کنیم.

دستگاه لیزر پرتوان شرکت مایکروتکنولوژی دارای 3 نوع 10، 15 و 20 وات می باشد که می توان با تنظیم پارامتر پاور این دستگاه، از بیشترین و کمترین توان آن استفاده کرد. به طور مثال در دستگاه 20 وات پارامتر پاور از 1 تا 20 قابل تنظیم است که به تشخیص فیزیوتراپیست تنظیم می شود.

از دیگر ویژگی های لیزر پرتوان شرکت مایکروتکنولوژی برخورداری از دو مد پالسی و پیوسته است که کمی قبل تر به توضیح آن پرداختیم.

مفتخر هستیم که توانسته ایم رضایت فیزیوتراپیست هایی که از دستگاه های ما استفاده می نمایند را جلب نمائیم و با مراکز بزرگی همچون باشگاه استقلال، خانه کشتی تهران، فیزیوتراپی ورزش و… همکاری داشته باشیم.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید و یا برای ارتباط با مشاوران ما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی و  شماره های تماس مندرج در سایت اقدام نمایید.

دستگاه لیزر پرتوان مایکروتکنولوژی

شماره های تماس و شبکه های اجتماعی شرکت مایکروتکنولوژی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا