ArabicEnglishPersian

تکار تراپی کمر درد و خواص آن

تکار تراپی کمر درد

تکار تراپی کمر درد – همانطور که می دانید تکار تراپی یکی از روش های تاثیر گذار در امراض حوزه فیزیوتراپی می باشد.
با اینکه دستگاه تکار فیزوتراپی قدمت زیادی ندارد اما در همین مدت زمان توانسته با تاثیرات بسیار خوبی که دارد با استقبال زیادی رو به رو شود.
دردها و بیماری های مختلف بستر را برای طراحی تجهیزات پیشرفته تر فراهم می کند تا علم فیزیوتراپی هر روز تکامل یافته تر و جدیدتر ظاهر شود.
به همین دلیل دستگاه ها و روش های مختلفی ابداع می شود تا با کمک آن ها سطح بهیودی و درمان بیماران پیشرفته تر شود.
تکار تراپی یکی از روش های نوین عرصه فیزیوتراپی می باشد که به کمک دستگاه تکار می توان تا حد قابل توجهی بیماران را درمان کرد.
در این بین تکار تراپی نیز یکی از مهم ترین روش های درمانی به شمار می آید که در کلینیک های فیزیوتراپی و طب فیزیک توسط پزشک و فزیوتراپیست ها در حال انجام است.
در تکار تراپی کمر درد از امواج الکترومغناطیس استفاده می شود و فیزیوتراپیست بافت مورد نظر را هدف قرا می دهد و خوشبختانه درمان کمر درد با این روش بسیار خوب به بهبودی و درمان رسیده است و پزشکان زیادی تکار تراپی کمر درد را تجویز می کنند .
تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا بیشتر با کمر درد و درمان ان آشنا شوید.

انواع کمر درد

پیش از آنکه به روش های درمانی و تکار تراپی کمر درد بپردازیم باید انواع کمر درد را شناسایی کنیم.
به طور کلی دو نوع کمر درد وجود دارد اولین نوع کمر درد به عضلات کمر مربوط می شود. مثلا عضلات و تاندون های کمر دچار کشیدگی و پارگی می شوند و بیمار درد زیادی را متحمل می شود
دومین نوع کمر درد به درد ستون مهره ها، غضروف بین مهره ها و … مربوط می شود که ممکن است در بعضی موارد خطرناک باشد.
یکی از دردهای شایع کمر درد به بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر مربوط می شود که در میان بزرگسالان شایع است.
تمامی بیماری هایی که به کمر درد مربوط می شود می توانند با روش های اصولی فیزیوتراپی بهبود یابند ولی مستلزم تشخیص و درمان پزشک و فیزیوتراپیست ها می باشد و نه افرادی که به طور تجربی در حال فعالیت های فیزیوتراپی هستند.

تکار تراپی کمر درد و خواص آن

یکی از بهترین و موثرترین روش های اصولی و علمی که در مراکز فیزیوتراپی برای کمر درد مورد استفاده قرار می گیرد تکار تراپی کمر درد است.
تکار تراپی نوعی روش علمی می باشد که به تازگی وارد علم و حیطه فیزیوتراپی شده است که در این روش از دستگاه پر کاربرد تکار استفاده می شود.
تکار تراپی کمر درد می تواند به جهت کاهش دردهای عضلانی و مفصلی و ستون مهره ها مورد استفاده قرار بگیرد.
بیمارانی که دچار کمر درد هستند می توانند از این دستگاه برای کاهش درد و بهبود علائم های کمر درد بهره مند شوند.
تکار تراپی کمر درد به دلیل خواصی که دارد از تجمع درد در یک نقطه خودداری می کند و می تواند با افزایش خونرسانی به ارگان های نواحی کمر علائم و درد را بهبود بخشد.

تکار تراپی کمر درد چگونه باعث درمان می شود؟

کمر درد جزو دردهای پیشرونده است. در ابتدا بیمار با درد ملایمی رو به رو است اما به تدریج شدت درد افزایش پیدا می کند و باعث ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره خواهد شد .
تکار تراپی کمر درد در واقع باعث بهبود عملکرد ارگان های مختلف بدن از جمله کمر می شود.
در تکار تراپی از یک موج رادیو فرکانس استفاده می شود که این موج دو عملکرد اصلی را به دنبال دارد که عبارتند از :

گرم کردن بخش آسیب دیده

یکی از اهدافی که برای تکار تراپی کمر درد در نظر گرفته شده است، گرم کردن ناحیه آسیب دیده است. با استفاده از تکار می توان محل آسیب را در حد مورد قبول و مطلوبی گرم نگاه داشت تا جریان خون در آن ناحیه افزایش یابد.
زمانی که جریان خون افزایش پیدا می کند مواد مغذی بیشتری به بافت مورد نظر می رسد و همین امر باعث می شود روند ترمیم نواحی کمر و یا هر نقطه آسیب دیده ای بهبود پیدا کند.

ایجاد جریان الکترومغناطیس

یکی از مزایای تکار تراپی کمر درد ایجاد جریان الکترومغناطیسی می باشد. با ایجاد این جریان، یون های بیشتری در بدن حرکت می کنند و باعث تحریک غدد لنفاوی می گردد.
زمانی که فعالیت غدد لنفاوی تحریک می گردد، رفته رفته تورم و التهاب ایجاد شده در کمر کاهش پیدا می کند و در نتیجه باعث کاهش درد در کمر خواهد شد

طول درمان کمر درد با دستگاه تکار

بیشتر افرادی که برای درمان کمر درد مراجعه می کنند بنا به محدودیت هایی که برایشان ایجاد شده است و درد زیادی که متحمل می شوندو دلایل دیگر، منتظر درمان های زمان بری نیستند و می خواهند هر چه سریع به بهبودی برسند.
در اینجا سوالی که مطرح است این است که طول درمان تکار تراپی کمر درد چه قدر است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت هر جلسه درمانی تکار تراپی 20 تا 30 دقیقه می باشد تعداد جلسات نیز بستگی به شدت و ناحیه ی آسیب دیده داردکه پزشک متخصص تعداد جلسلت را مشخص می کند.
اما مساله امیدوار کننده این است که بیمار پس از هر جلسه تکار تراپی، میزان بهبودی قابل توجهی را احساس خواهد کرد.
افرادی که دچار جراحت های شدید و یا مشکلات جدی تری در ناحیه کمر هستند مدت زمان درمانشان طولانی تر بوده و گاهی ممکن است طول درمان آن ها ماه ها زمان ببرد.

مراحل درمان کمر درد با دستگاه تکار

برای تکار تراپی کمر درد بیمار ابتدا به مرکز فیزیوتراپی مراجعه نماید. البته باید مطمئن شوید که به مرکزی که مراجعه کنید از تجهیزات کافی به ویژه تکار برخوردار باشد.
بعد از مراجعه مراحل درمان به شکل زیر آغاز می گردد:
بیمار بایستی در ابتدا لباس خود را در بیاورد و یا از لباس های مخصوص که در کلینیک به بیماران اختصتص می دهند استفاده نماید، زیرا دستگاه تکار بایستی به طور مستقیم با پوست بدن بیمار در ارتباط باشد.
در مرحله بعدی تکار تراپی کمر درد، فیزیوتراپیست یک بد (پلیت) را زیر شکم بیمار قرار می دهد که جرایان الکترومغناطیس برقرار شود.
بعد از آن هم برای محافظت از پوست، فیزیوتراپیست از ژل یا کرم تکار استفاده می نماید که البته رابط خوبی میان جریان الکترومغناطیس و بافت های داخلی بدن نیز می باشد.
بعد از آن فیزیوتراپیست شروع به تکار تراپی می نماید و با استفاده از این دستگاه جریان مورد نظر را به بافت هدف انتقال می دهد.
لازم به ذکر است برای درمان تکار تراپی با توجه به عمق آسیب و درد بایستی از سری های خازنی و مقاومتی استفاده کرد که سری های مقاومتی برای درمان های عمقی تر و سری های خازنی برای درمان های سطحی تر مورد استفاده قرار می گیرد.
توجه:
جنس و خواص سری های خازنی و مقاومتی با یکدیگر متفاوت است و هر کدام برای درمان خاصی ساخته شده اند و تغییر مد دستگاه تنها به صورت نرم افزاری نمی تواند خواص دستگاه ها را ادا کند و بایستی حتما از سری های مقاومتی و خازنی به صورت مجزا استفاده شود.
دستگاه تکار مایکروتکنولوژی مجهز به انواع سری های خازنی و مقاومتی می باشد که در سایز های مختلف به مشتریان گرامی تقدیم می شود و می توانند با استفاده از آن ها طعم لذت بخش درمان بیماران را تجربه نمایند

انواع سری خازنی و مقاومتی برای تکار تراپی کمر درد

آیا تکار تراپی در کلینیک های فیزیوتراپی هزینه سنگینی دارد؟

هزینه تکار تراپی بر اساس شهر، منطقه و مسائل دیگری متغیر است. به طور کلی هزینه این روش متوسط است و گران قیمت نیست و بیماران می توانند با خیال راحت با تکار تراپی کمر درد به بهبودی دست پیدا کنند.
اگر چه بعضی از مراکز هزینه های سنگینی را از بیماران بابت تکار تراپی اخذ می نمایند اما بیماران می توانند بر اساس بودجه خود مراکزی که ارزان قیمت تر هستند را انتخاب نمایند و یا به مراکزی مراجعه نمایند که طرف قرار دارد بیمه های تکمیلی هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا