ArabicEnglishPersian

درمان و فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی – تنگی کانال نخاعی که در اصطلاح علمی به اسپینال استنوزیس معروف است به معنای تنگ شدن کانال نخاع می باشد و معمولا در سنین 60 سال به بالا افراد دچار این بیماری می شوند اما بدین معنی نمی باشد که افراد جوان تر به اسپینال استنوزیس دچار نمی شوند در واقع این بیماری می تواند به صورت مادرزادی در برخی از افراد وجود داشته باشد.
این عارضه به طور معمول باعث کمر درد و پا درد می شود که وخامت آن در انجام فعالیت هایی ماندد راه رفتن کمتر و بیشتر می شود.

علت بیماری تنگی کانال نخاعی چیست؟

دلایل متعدد احتمالی در ایجاد عارضه ی تنگی کانال نخاعی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کهولت سن: همانطور که پیشتر اشاره کردم این عارضه در افراد مسن و در آستانه سن 60 سالگی رخ می دهد. هم زمان با پیر شدن بدن لیگامنت ها یا همان بافت های همبند قوی که استخوان های ستون فقرات یا مهره ها را به هم وصل می کند دچار کشیدگی و سفتی می شود.

علاوه بر این احتمال دارد زائده های کوچکی بر روی استخوان های ستون فقرات ایجاد شود و در درون کانال نخاعی رشد پیدا کند.
دیسک ها که در واقع نقش ضربه گیر میان مهره ها را بازی می کنند حالت ارتجاعی و نرمی خود را از دست می دهد.
از طرفی هم مفاصل فاست رفته رفته شکننده تر و آسیب پذیر تر می شود که در نهایت تمام این عوامل دلیلی بر ایجاد تنگ شدن فضای موجود در کانال نخاعی می شود.

2. بیرون زدگی دیسک کمر

3. آرتروز: دو نوع اصلی آرتروز باعث تاثیرات منفی بر ستون فقرات می شود که عبارتند از: روماتیسم مفاصل و استئوآرتروز

4. تروما: زمانی که کمر به دلایلی دچار سوانح و آسیب دیدگی شده باشد منجر به در رفتگی ستون مهره ها و کانال نخاعی می شود و با شکستگی ها و ترک هایی که بر روی استخوان مهره ها ایجاد می شود که در آینده بافت های زائدی بر روی آن ها رشد پیدا می کند و به داخل کانال نخاعی نفوذ پیدا می کند

5. عوامل موروثی و ژنتیک: در برخی از افراد اندازه کانال نخاعی به طور مادرزادی کوچک است و احتمال دارد در سنین نوجوانی و جوانی کم کم علائم عارضه تنگی کانال نخاعی خود را نشان دهد .
علاوه بر این مشکلات و ناهنجاری های ساختاری در افرادی که به طور مادرزاد در ناحیه مهره ها و ستون فقرات دچار آن هستند سبب تنگی کانال نخاعی می گردد.

6. ناپایداری ستون فقرات (اسپوندیلولیستزیس):این مشکل زمانی رخ می دهد که یکی از مهره ها بر روی مهره زیرین خود به سمت جلو میلغزد و منجر به تنگی کانال نخاعی می شود.

تنگی کانال نخاعی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

تنگی کانال نخاعی می تواند منجر به درد در قسمت پایینی کمر و پاها می شود. در پی آن ممکن است سبب فشردگی اعصابی که قدرت و حس ماهیچه هایی که پاها را کنترل می کنند شود.
علائم و نشانه های دیگر اسپینال استنوزیس عبارتند از:
• احساس درد و ناراحتی در زمان راه رفتن
• احساس گز گز و و سووزن سوزن سوزن شدن، داغ شدن و سرد شدن پاها، بی حسی
• تکرر در زمین خوردن و درماندگی در انجام حرکات فیزیکی

اسپینال استنوزیس چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص این بیماری کارآسانی نیست زیرا علائم آن به دلیل عوارض دیگری به جز تنگی کانال نخاعی هم می تواند ایجاد شود.
به طور معمول بیمارانی که مبتلا به تنگی کانال نخاعی شده باشند سابقه بیماری مربوط به کمر نداشته اند و اخیرا دچار مصدومیت در ناحیه کمر نشده اند. از اولین علائم ابتلا به تنگی کانال نخاعی می توان به مشکلات و ناراحتی در قسمت پاها اشاره کرد.
برای تشخیص تنگی کانال نخاعی در بعضی از موارد نیاز به عکسبرداری MRI و CTscan می باشد که می تواند تصاویری که حاوی جزئیات کامل استخوان ها و بافت های نرم ستون فقرات تولید می کند را نشان می دهد که به تشخیص این عارضه بسیار کمک می کند.

روش های درمانی و فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

روش های درمانی متعددی جهت تسکین عارضه تنگی کانال نخاعی یا اسپینال استنوزیس وجود دارد که بیشتر با موارد ساده ای مثل دارودرمانی و استراحت درد و علائم متوقف می شود.
هدف اصلی در درمان این عارضه کنترل درد و علائم آزاردهنده در بیماران می باشد که پس از شروع به درمان، بیمار بتواند در طی زمان مشخصی شروع به فعالیت های روزمره خود نماید.
انواع روش های درمانی تنگی کانال نخاعی به شرح زیر می باشد:

• تزریق اپیدورال استروئیدها:

در این روش جهت تسکین درد و حساسیت ریشه های عصبی به منظور کاهش التهاب در ناحیه ستون فقرات استفاده می شود.
همچنین این تزریق باعث کاهش ورم ناشی از بیرون زدگی یا فتق دیسک بین مهره ای می شود. اپیدورال استروئید شامل تزریق ترکیبی از داروی کورتیزون و یک داروی بی حسی موضعی است که از ناحیه پایین کمر در داخل فضای اپیدورال در ستون فقرات تزریق می شود .

این روش همیشه هم با نتایج مثبتی روبه رو نیست و به همین دلیل از این روش در مواقعی به کار برده می شود که سایر روش های درمانی حفاظتی جواب نداده باشد.

• فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی:

در فیزیوتراپی برای این مشکل به بیمار آموزش داده می شود برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و کنترل و بهبود علائم، چگونه به شکل صحیح بنشیند و راه برود تا عامل زمینه ای که سبب تنگی کانال نخاعی شده است برطرف شود.

• درمان دارویی:

در برخی از موارد با فشار آمدن به اعصاب نخاعی، در آن ناحیه ورم و التهاب به وجود می آید که در این مواقع استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ماندد آسپرین و ایبوپروفن تجویز می شود که به کاهش علائم کمک می کند

• رادیوفرکانسی:

استفاده از دستگاهی که تولید کننده امواج رادیوفرکانس می باشد برای درمان تنگی کانال نخاعی موثر می باشد به شکلی که یک جریان خفیف از امواج رادیو فرکانس توسط سوزن های دارای روکش عایق به ناحیه ستون فقرات فرستاده می شود تا توسط آن، آن دسته از اعصاب نخاعی که سیگنال های درد ناشی از تنگی کانال نخاع را به مغز میفرستند، غیز فعال شود و در پی آن درد ناشی از هارضه تسکین یابد.

• طب سوزنی:

این روش جزو هنزهای چینی در عرصه پزشکی به شمار می آید که سابقه ی به هزاران سال پیش در چین و سایر مناطق آسیای شرقی بر می گردد.
درمان تنگی کانال نخاعی توسط طب سوزنی بدین شکل است که سوزن های کوچکی در محل اعصاب نخاعی و در اطراف ناحیه ای که علائم تنگی کانال نخاع دیده می شود در بدن فرو می کنند. این روش موجب بالا رفتن جریان خون در ناحیه آسیب دیده می شود و و باعث تسریع روند بهبودی و علائم ناشی از آن می شود

• ماساژ درمانی:

این روش نیز یکی از زوش های بسیار مهم و تاثیر گذار درمانی به شمار می آید که می تواند به صورت عمقی و سطحی صورت گیرد.

• اوزون درمانی:

این روش یک روش موثر و ایمن برای درمان تنگی کانال نخاعی به شمار می آید که فاقد هر نوع عارضه ای می باشد.
در این روش مقادیر مختلفی از اکسیژن خالص به داخل ستون فقرات و دقیقا در محل درد ناشی از گرفتگی کانال نخاعی تزریق می شود. اکسیژن وارد شده سبب کاهش فشار وارد شده به اعصاب و تسکین درد و التهاب می شود.

• مگنت تراپی:

یکی از روش های تاثیر گذار در درمان تنگی کانال نخاعی می باشد که در نقاط گسترده ای در جهان در حال انجام می باشد و تاثیر آن در مطالعات متعددی به اثبات رسیده است . در این روش از ساپورت های مخصوص کمر استفاده می شود.

• تنس:

تی ان اس مخفف تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست می باشد که به شکل یک دستگاه در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به عنوان روشی جهت تسکین درد و بهبود علائم تنگی کانال نخاعی طراحی شده است که استفاده از آن به تنهایی باعث تسکین درد کوتاه و موقتی می شود به همین دلیل تصور می شود استفاده از دستگاه TENS به یکی از دو روش زیر برای منترل درد تاثیر گذار باشد:

-تحریک در سطح اعصاب حسی: این روش بر پایه تئوری کنترل دروازه(Gate Control) جهت تسکین درد می باشد. این تئوری بیان کننده جریان الکتریکی حاصل از تنس از طریق مسدود کردن دروازه عصبی که درد از آن عبور می‌کند، در روند ارسال سیگنال‌های درد از محل عارضه به مغز اختلال ایجاد می‌کند.

-تحریک در سطح موتور: هدف از این روش آن است که سبب آزاد شدن مواد مسکن طبیعی که در خود بدن ساخته می‌شود، گردد و بدین صورت درد و التهاب را کاهش دهد.

• تمارین ورزشی:

بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند، پیاده روی کردن برای آن ها یک روش مفید و کمک کننده می باشد.
پیشنهاد می شود این بیماران هر روز یک زمان کوتاه را به پیاده روی کردن بپردازند.
شنا کردن روش ایده آلی برای ورزیده شدن تمامی عضلات کمر می باشد و یکی از روش های کاملا ایمن و موقر به شمار می
آید.
علاوه بر این آب باعث تحمل وزن بدن شده و فشار وارد شده بر کمر را کاهش می دهد.
حرکات ورزشی و کششی که توسط پزشک و فیزیوتراپیست تجویز می شود می تواند در درمان تنگی کانال نخاعی موثر واقع شود.

تجهیز کلینیک فیزیوتراپی با محصولات مایکروتکنولوژی

شرکت مایکروتکنولوژی فعال در زمینه طراحی و تولید تجهیزات فیزیوتراپی همواره در تلاش است با بهره مندی از علم روز دنیا بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات فیزیوتراپی را روانه بازار نماید و قدمی کوچک در جهت درمان بیماران عزیز بر دارد.

شما فیزیوتراپیست های گرامی می توانید کلینیک خود را با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت از شرکت مایکروتکنولوژی با 18 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش تهیه فرمائید.

محصولات این شرکت در حال حاضر عبارتند از:

لیزر پرتوان فیزیوتراپی

شاک ویو فیزیوتراپی

تکار فیزیوتراپی

اولتراسوند فیزیوتراپی

برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما از طریق تماس تلفنی و یا فضای مجازی در اتباط باشید.

https://zil.ink/micromedco 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا