دستگاه تکار چیست؟

دستگاه تکار در فیزیوتراپی مهم و ضروری است. دستگاه تکار از انرژی الکترومغناطیسی با فرکانس بالا استفاده می کند که به بدن انسان نفوذ می کند و هیپرترمی بافت‌های عمیق را افزایش می دهد، که درد عضلانی را تسکین می دهد، نقاط ماشه ای را شل می کند و ماهیچه ها را بازسازی می کند.

این درمان از طریق ترکیبی منحصر به فرد از عناصر ماساژ با احساس گرمای دلپذیری که توسط انرژی رادیو فرکانسی ایجاد می شود، بازسازی عضلات و تسکین درد را  تسریع می کند.

تکار همچنین امکان درمان حرارتی را فراهم می‌کند و آن را برای درمان تورم و هماتوم(تجمع غیرطبیعی خون) پس از سانحه مناسب می‌سازد.

دستگاه تکار چگونه به بیماران کمک می کند؟

دستگاه Tecarدر فیزیوتراپی برای درمان مشکلات مختلف استفاده می‌شود از جمله:

 • درمان آسیب‌های عضلانی: تـکار به عنوان روشی مؤثر در درمان آسیب‌های عضلانی مانند اسپاسم‌ها، نقاله‌ها و کشش عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بهبود مفاصل: این تکنیک بهبود حرکت‌پذیری و عملکرد مفاصل را تسهیل می‌کند، به ویژه در مواردی مانند آرتروز و التهاب مفاصل.
 • کمک به درمان زخم‌ها: تکار به دلیل اثرات ترمیمی و بهبود دسترسی به اکسیژن و مواد غذایی به بافت‌ها، می‌تواند در فرآیند بهبود زخم‌ها و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک کند.
 • کاهش التهاب: این روش با افزایش جریان خون و لنف در ناحیه مورد نظر، به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند.

مکانیزم عملکرد

دستگاه تکار از طریق دو الکترود که روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، امواج رادیوفرکانسی با فرکانس بالا (بین  300 کیلوهرتز تا 1.3مگاهرتز) را به بافت‌های بدن ارسال می‌کند و در نتیجه فرآیندهای متابولیک سلولی را تسریع می‌کند. این امواج می‌توانند تا عمق 10 سانتی‌متری در بدن نفوذ کنند.

دستگاه تکار در مراحل انجام تکار تراپی دمای بافت را از درون افزایش می دهد و به طور همزمان پتانسیل انرژی غشای سلولی را افزایش می دهد. گرمای ایجاد شده توسط دستگاه در ناحیه آسیب دیده تولید می شود و به صورت ثابت و همگن ادامه پیدا میکند. درمان صدمات و درد با دستگاه TECAR غیر تهاجمی و یک درمان ابزاری دلپذیر برای بیمار است.

مکانیزم عملکرد دستگاه تکار بر اساس دو اصل کلی است:
1.افزایش گردش خون: امواج رادیوفرکانسی با افزایش دمای بافت، باعث گشاد شدن عروق خونی و در نتیجه افزایش جریان خون در ناحیه تحت درمان می‌شوند. این امر به اکسیژن‌رسانی و مواد مغذی بیشتر به سلول‌ها کمک می‌کند و به دفع مواد زائد و التهابی سرعت می‌بخشد.
2.تحریک متابولیسم سلولی: امواج رادیوفرکانسی با ایجاد لرزش در مولکول‌های آب، باعث افزایش اصطکاک و در نتیجه افزایش گرما در بافت می‌شوند. این گرما، متابولیسم سلولی را افزایش می‌دهد و به ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

مکانیزم عملکرد دستگاه تکار
دارای رنج فرکانس کاری 300کیلوهرتز تا 1.3مگاهرتز
دارای اپلیکاتور خازنی و مقاومتی
امکان ایجاد پروتکل های جدید توسط کاربر
دارای رنج فرکانس کاری 300کیلوهرتز تا 1.3مگاهرتز
دارای اپلیکاتور خازنی و مقاومتی monopolar
دارای 2 اپلیکاتور bipolar مسطح وشاخه ای
نمایش ویدیو درباره سوالات تکار مایکروتکنولوژی

اگر به دنبال یک روش درمانی ایمن و موثر برای بهبود درد، التهاب، یا آسیب‌های عضلانی و مفصلی هستید، دستگاه‌تکار ممکن است یک گزینه مناسب برای شما باشد.
در اینجا برخی از شرایطی که دستگاه فیزیوتراپی Tecar برای آنها استفاده می‌شود آورده شده است:

 • اختلالات مفصلی و عضلانی
 • پارگی تاندون
 • سندرم درد میوفاسیال
 • درد کمر
 • آسیب های ورزشی
 • برش های جراحی
 • سندرم های مختلف درد
 • چسبندگی فاشیال و نقاط ماشه ای

اینفوگرافیک بیماری - دستگاه تکار

دستگاه Tecar یک روش درمانی ایمن و موثر است، اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند قرمزی، تورم، و احساس سوزش در ناحیه درمان ایجاد کند. این عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و به سرعت برطرف می‌شوند.

همچنین از دستگاه  تکار فیزیوتراپی در حوزه لاغری و زیبایی استفاده می‌شود و در این حوزه ما دستگاه رادیوفرکانسی را با عنوان دستگاه آر اف می‌شناسیم

راهنمای قیمت دستگاه تکار

نحوه عملکرد دستگاه تکار چگونه است؟

دستگاه تکار از امواج رادیوفرکانسی برای گرم کردن بافت های آسیب دیده استفاده می کند. این گرما باعث افزایش متابولیسم سلول ها و بهبود جریان خون می شود. این امر به تسریع فرآیند بهبودی و کاهش درد و التهاب کمک می کند.

عوارض جانبی دستگاه تکار چیست؟

دستگاه تکار معمولاً بی خطر است، اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند قرمزی، تورم و احساس سوزش در ناحیه درمان ایجاد کند. این عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و به سرعت برطرف می شوند.

تـکار تراپی توسط دستگاه TECAR چگونه انجام می شود؟

TECAR توسط یک متخصص بهداشت حرفه ای انجام می شود. یک اپلیکاتور TECAR روی پوست ناحیه آسیب دیده قرار می گیرد. سپس، دستگاه امواج رادیوفرکانسی را به بافت ها منتقل می کند. درمان معمولاً 15-30 دقیقه طول می کشد.

چگونه تکارتراپی با سایر روش‌های فیزیوتراپی مانند لیزر درمانی و TENS متفاوت است؟

تکارتراپی با سایر روش‌های فیزیوتراپی مانند لیزر درمانی و TENS از لحاظ مکانیسم عمل متفاوت است. TECAR therapy با استفاده از امواج الکترومغناطیسی و اصطکاک الکترواستاتیک بر روی بافت‌های بیولوژیکی اثر می‌گذارد و تأثیرات درمانی را ایجاد می‌کند.

آیا تکارتراپی مناسب برای توانبخشی از آسیب‌های اسکلتی عضلانی و ورزشی است؟

بله، Tecar therapy به عنوان یکی از بهترین روشهای توانبخشی آسیب‌های اسکلتی عضلانی و ورزشی شناخته می‌شود. این روش بهبودی سریع‌تر و کمتر درد را در مقایسه با تجهیزات نسل‌های قدیمی ارائه می‌دهد.

تفاوت عملکرد دستگاه Tecar در مقابل دستگاه اولتراسوند چیست؟

دستگاه تـکار از انرژی الکترومغناطیسی با فرکانس بالا استفاده می کند که به بدن انسان نفوذ می کند و باعث هیپرترمی بافت عمیق برای تسکین درد عضلانی، آزادسازی نقاط ماشه ای و بازسازی عضلات می شود. دستگاه‌تکار همچنین امکان ترموتراپی را فراهم می کند که آن را برای بدن افراد و هماتوم های(تجمع غیرطبیعی خون) پس از سانحه مناسب می کند. اولتراسوند درمانی شکلی از انرژی مکانیکی(انرژی جنبشی) است که به دلیل اثر پراکندگی آن شناخته شده است و این درمان را برای درمان شرایط بافت نرم مناسب می کند.

5/5 - (4 امتیاز)