دستگاه شاک ویو چیست؟

دستگاه شاک ویو (Shockwave therapy) یک روش درمانی غیرتهاجمی است. دستگاه شاک ویو قادر به تولید پالس هایی است که به بافت اجازه نفوذ موج ضربه ای با خواص درمانی می دهد.
با استفاده از فرستنده موجی که به درستی انتخاب شده است، فیزیوتراپیست می تواند درمان نقطه ماشه ای (فرستنده 10 میلی متری)، مفاصل بزرگتر (فرستنده 15 میلی متری)، تحریک عضلات (فرستنده 20 میلی متری)، یا درمان هایی برای کاهش سلولیت (فرستنده 35 میلی متری) انجام دهد.

موج شوک به صورت شعاعی در بافت ها منتشر می شود و درمان بیماری های سطحی و فرآیندهای پاتولوژیک واقع در بافت های عمیق تر (فرستنده تیتانیوم 15 میلی متری) را امکان پذیر می کند.
در طول درمان، اپلیکاتور تفنگی شکل دستگاه بسته به نوع آسیب به طور متوسط 4000 تکان را منتقل می کند.

دستگاه شاک ویو چگونه کار می کند؟

امواج صوتی پالسی تولید شده توسط پنوماتیک را به امواج ضربه ای دقیق بالستیک تبدیل می کند که از طریق محیط فیزیکی هدایت می شوند و بر روی بافت های محلی برای ایجاد اثرات بیولوژیکی عمل می کنند. این یک موج فشار پرانرژی است که در اثر آزاد شدن ناگهانی انرژی ایجاد می شود که دارای ویژگی های افزایش فشار لحظه ای و هدایت با سرعت بالا است.

کاربرد دستگاه شاک ویو

شاک ویو تراپی  امکان درمان درد و ناراحتی مزمن مرتبط با انحطاط و التهاب تاندون ها، عضلات، استخوان ها، کپسول های مفصلی و رباط ها را فراهم می کند. از قابلیت های ویژه آن برای درمان آسیب های ورزشکاران استفاده می شود. Shockwave با تحریک بیش از حد پایانه های عصبی و غشای سلولی، سیگنال های درد را مسدود می کند، که به طور کامل درد را از بین می برد. 

همچنین از دستگاه شاک ویو در زمینه لاغری و زیبایی استفاده میشود.

دستگاه فیزیوتراپی شاک‌ویو
  • دارای اپلیکاتور کاملا حرفه‌ای و ارگونومیک
  • دارای 5 سری با سایزهای 10،6، 15، 20 و 25
  • به همراه ترالی

مزایای استفاده دستگاه شاک‌ویو:

برخی از مزایای استفاده از دستگاه های Shock Wave Therapy آورده شده است:
  • ایمن و موثر
  • غیرتهاجمی
  • دردناک نیست
  • سریع و آسان
  • عوارض جانبی کمی دارد
  • می تواند برای درمان طیف گسترده ای از شرایط استفاده شود
اگر به دنبال یک روش درمانی برای درد، التهاب، یا آسیب های عضلانی و مفصلی هستید، دستگاه های Shock Wave Therapy یک گزینه عالی هستند. این دستگاه ها ایمن، موثر و غیرتهاجمی هستند و می توانند به شما در تسکین درد و بهبود عملکرد کمک کنند.

شاک ویو در مقابل اولتراسوند

دستگاه شاک ویو شبیه امواج دستگاه اولتراسوند هستند. اما یک تفاوت عمده وجود دارد: شاک ویو دامنه فشار به طور قابل ملاحظه ای بالاتری دارند، به این معنی که اثرات شیب دار (شکل 3) ناشی از غیر خطی بودن در محیط انتشار (آب، بافت انسانی) باید در نظر گرفته شود. تفاوت دیگر این است که بیشتر امواج اولتراسوند نوسانات دوره ای با پهنای باند باریک هستند (شکل 1) در حالی که امواج ضربه ای با یک پالس فشار منفرد و عمدتاً مثبت و به دنبال آن یک جزء موج کششی نسبتاً کوچک (پالس فشار منفی) مشخص می شوند (شکل 2). یک پالس از این نوع حاوی فرکانس هایی است که ممکن است از چند کیلوهرتز تا بیش از 10 مگاهرتز متغیر باشد. 
طول موج اوتراسوند در زمان
طول موج شاک‌ویو در زمان
steepening of a wave as a result of non-linear propagation
دستگاه شاک ویو برای کاربردهای پزشکی چگونه تولید می شوند؟

شاک‌ویو را می توان با استفاده از روش هایی مانند مولد امواج شوک الکتروهیدرولیک، پیزوالکتریک یا الکترومغناطیسی تولید کرد. ژنراتورهای مختلف امواج ضربه ای با اندازه های ناحیه کانونی مختلف تولید می کنند که بر اثربخشی درمانی آنها تأثیر می گذارد.

شاک ویو چه تفاوتی با دستگاه اولتراسوند دارند؟

شوک ویو دارای دامنه فشار بسیار بالاتر و یک پالس فشار منفرد و به دنبال آن یک جزء موج کششی کوچک هستند. دستگاه اولتراسوند نوسانات پیوسته با پهنای باند باریک هستند. امواج شوک انرژی بالاتری دارند و برای کاربردهای پزشکی خاص موثرتر هستند.

امواج فشار شعاعی چیست؟

امواج فشار شعاعی، امواج فشار بالستیک هستند که در اثر برخورد اجسام جامد ایجاد می شوند. این امواج در مقایسه با امواج ضربه ای با طول پالس بیشتر و دامنه فشار کمتر مشخص می شوند.

تفاوت امواج ضربه ای و امواج فشاری از نظر مناطق کاربردی چیست؟

Shockwave را می توان هم به صورت سطحی و هم در عمق متمرکز و اعمال کرد و اجازه می دهد تا اثرات خاصی بر روی مناطق مورد نظر داشته باشد. در مقابل، امواج فشار شعاعی به دلیل عدم توانایی در فوکوس برای عملیات سطحی مناسب تر هستند.

امواج ضربه ای و امواج فشار Radial چه کاربردی در پزشکی دارند؟

Shockwave برای درمان شرایط خاص مانند لکه های دردناک، انتزوپاتی مزمن و نقاط ماشه ای عمیق استفاده می شود. امواج فشار Radial برای دردهای سطحی و در ترکیب با امواج ضربه متمرکز برای سندرم های درد میوفاشیال استفاده می شود.

5/5 - (3 امتیاز)