دستگاه اولتراسوند چیست؟

دستگاه اولتراسوند و اولتراسوند تراپی یکی از متداول‌ترین دستگاه ها و روش‌های مورد استفاده پزشکان است که از ارتعاشات صوتی با فرکانس بالا برای تولید حرارتی (افزایش جریان خون موضعی، متابولیسم سلولی، انبساط بافت همبند و کاهش درد) و غیر حرارتی (بازسازی بافت و بهبود زخم – پروتئین و سنتز کلاژن، تغییر غشای سلولی) اثرات آن در بافت های بدن است. امواج صوتی هدفمند می توانند گرمای عمیق بافت را برای انبساط بافت نرم، ترمیم آسیب و تسکین درد ایجاد کنند.

نحوه عملکرد دستگاه اولتراسوند

دستگاه Ultrasound با ارسال یک جریان الکتریکی از طریق کریستال های موجود در هندپیس اولتراسوند کار می کند. هندپیس مرتعش می شود و باعث می شود امواج از طریق پوست به بدن زیر آن حرکت کنند. امواج انرژی را به بافت ها منتقل می کنند تا اثرات مورد نظر را ایجاد کنند. Ultrasound همچنین می‌تواند بر روی بافت‌های اعماق بدن شما بدون تأثیر بر سایر بافت‌های نزدیک به سطح متمرکز شود.


فرکانس و شدت اولتراسوندتراپی، مدت زمان عمل و ناحیه کاربرد آن همگی تعیین کننده نحوه انجام فیزیوتراپی اولتراسوند هستند.

روش کار دستگاه اولتراسوند در فیزیوتراپی

اولتراسوند تراپی می تواند برای درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار گیرد. اما، بیشتر برای حل مشکلات بافت عضلانی استفاده می شود. اثر گرمایی اولتراسوند به التیام درد عضلانی و کاهش التهاب مزمن کمک می کند.

این روش به طور کلی بدون درد است و انجام آن آسان است. بدون نیاز به داروهای بیهوشی یا مسکن در تمام طول فرآیند بیدار خواهید بود.
وقتی اولتراسوند درمانی به درستی توسط درمانگر انجام شود، هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد.
این درمان به کاهش درد بدن در نواحی آسیب دیده کمک می کند.
فیزیوتراپی اولتراسوند غیر تهاجمی است. از این رو، از روش های دیگر ایمن تر است

کاربردهای اولتراسوند در فیزیوتراپی

اولتراسوند در فیزیوتراپی برای درمان طیف گسترده ای از شرایط استفاده می شود. 7 کاربرد اولتراسوند در فیزیوتراپی عبارتند از:
  • درد مزمن
  • التهاب
  • آسیب های ورزشی
  • آرتروز
  • سندرم درد میوفاشیال
  • زخم ها
  • بهبود زخم ها

عوارض جانبی Ultrasound در فیزیوتراپی

اولتراسوند یک روش درمانی ایمن و موثر است که عوارض جانبی کمی دارد. برخی از عوارض جانبی اولتراسوند عبارتند از:
  • قرمزی پوست
  • تورم
  • احساس سوزش
این عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و پس از چند دقیقه یا چند ساعت از بین می روند.
 
دو سال گارانتی✅برای دستگاه
ده سال خدمات ✅پس از فروش
آموزش ویدئویی ✅و صوتی
مشاوره خرید ✅دستگاه فیزیوتراپی
مزایا و ویژگی‌هایی دستگاه اولتراسوند به عنوان یک روش درمانی چیست

دستگاه اولتراسوند به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و ایمن شناخته می‌شود. این روش می‌تواند به کاهش درد، تسکین التهاب، و بهبود زخم‌ها در نواحی آسیب دیده کمک کند، و همچنین بدون نیاز به داروهای بیهوشی یا مسکن انجام می‌شود.

چه مراحلی در انجام اولتراسوند تراپی وجود دارد؟

مراحل اولتراسوند تراپی شامل آغاز با مرطوب کردن ناحیه درمان، قرار دادن سر مبدل اولتراسوند روی پوست، تنظیم عمق نفوذ امواج، تولید امواج توسط کریستال، ارسال امواج به بافت‌ها، و تنظیمات مختلف برای تطابق با شرایط بیمار می‌شود. هر جلسه اولتراسوند تراپی معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه به طول می‌انجامد

در چه موارد نمی‌توان از دستگاه اولترا سوند استفاده کرد؟

وجود زخم‌های باز
قسمت‌هایی از بدن دارای ایمپلنت‌های فلزی
نزدیک یا بالای دستگاه ضربان‌ساز
زنان باردار
اطراف چشم‌ و یا اندام‌های تناسلی
مناطقی دارای شکستگی استخوان‌
نزدیک یا اطراف ایمپلنت

چه تفاوت‌های بین شاک ویو و اولتراسوند وجود دارد؟

دستگاه شاک ویو و اولتراسوند به امواج التراسونیک مرتبط هستند، اما دو تکنولوژی به طور اساسی تفاوت دارند. در حالی که اولتراسوند به یک موج پیوسته با تعداد زیادی نوسان توصیف می‌شود، شاک ویو به یک پالس فشاری تکی همراه با موج کششی با دامنه کمتر تعریف می‌شوند.

کاربرد دستگاه اولتراسوند خارج از فیزیوتراپی

فرآیند لیفت صورت اولتراسوند، از جمله موارد کاربردی ultrasound است. این فرآیند، به منظور تحریک فرآیند کلاژن‌سازی در بدن، طراحی و اجرا می‌شود. تاثیرات امواج صوت در این فرآیند باعث فعال‌سازی مکانیسم‌های طبیعی پوست می‌گردد، به نحوی که عملیاتی آرام‌بخش برای سفت‌تر شدن پوست‌های محدوده‌ی صورت به وجود می‌آید. موفقیت این روش به نتیجه‌گیری در سفت‌تر شدن پوست‌های پس از لیفت صورت منجر می‌شود و همچنین این فرآیند، با عوارض جانبی کمی همراه است.

4.2/5 - (5 امتیاز)