دستگاه اولتراسوند چیست؟

دستگاه اولتراسوند و اولتراسوندتراپی یکی از متداول‌ترین دستگاه ها و روش‌های مورد استفاده پزشکان و فیزیوتراپیست‌ها است. این دستگاه از ارتعاشات صوتی با فرکانس بالا برای تولید تغییرات حرارتی با هدف افزایش جریان خون موضعی، متابولیسم سلولی، انبساط بافت همبند و کاهش درد و  تغییرات جنبشی(غیر حرارتی) با هدف بازسازی بافت و بهبود زخم – پروتئین و سنتز کلاژن، تغییر غشای سلولی اثرات آن در بافت های بدن استفاده می‍کند. امواج صوتی هدفمند می توانند گرمای عمیق بافت را برای انبساط بافت نرم، ترمیم آسیب و تسکین درد ایجاد کنند.

نحوه عملکرد دستگاه اولتراسوند

∴در واقع اولتراسوند یک نوع انرژی مکانیکی (نه الکتریکی) است و بنابراین، به طور دقیق، در واقع یک نوع الکتروتراپی نیست، اما در گروه عوامل فیزیکی الکتریکی قرار می‌گیرد. ارتعاش مکانیکی با فرکانس‌های افزایشی به عنوان انرژی صوتی شناخته می‌شود. محدوده صدای طبیعی انسان از 16 هرتز تا چیزی نزدیک به 15-20000 هرتز (در کودکان و بزرگسالان جوان) است. فراتر از این حد بالایی، ارتعاش مکانیکی به عنوان اولتراسوند شناخته می‌شود. فرکانس‌های مورد استفاده در درمان معمولاً بین 1.0 تا 3.0 مگاهرتز (1 مگاهرتز = 1 میلیون چرخه در ثانیه) است.

 

 

روش کار دستگاه اولتراسوند در فیزیوتراپی

دستگاه فیزیوتراپی اولتراسوند(Ultrasound Physiotherapy Machine) از یک مولد فرکانس بالا تشکیل شده است. این مولد توسط یک کابل کواکسیال برای تولید امواج Ultrasound به هندپیس متصل می‌شود. (فرکانس 1 مگاهرتز یا 3 مگاهرتز مورد نیاز است) هنگامی که این اختلاف پتانسیل متغیر یا فرکانس به کریستال کوارتز اعمال می‌شود، از طریق یک الکترود اتصال دهنده، کریستالی که به صفحه فلزی جلوی سر هندپس متصل شده است، هرگونه تغییر در شکل کریستال (فشرده و آرام) یک موج اولتراسوند تولید می‌کند(این امواج اولتراسوند را با استفاده از اثر پیزوالکتریک تولید می‌کند)

اولتراسوند پیزوالکتریک

هنگامی که امواج Ultrasound از یک ماده (بافت‌ها) عبور می‌کند، سطح انرژی در موج کاهش می‌یابد زیرا انرژی به ماده منتقل می‌شود. ویژگی‌های جذب و تضعیف انرژی امواج US برای بافت‌های مختلف مستند شده است.

فرکانس و شدت اولتراسوندتراپی، مدت زمان عمل و ناحیه کاربرد آن همگی تعیین کننده نحوه انجام فیزیوتراپی اولتراسوند هستند.

اولتراسوند تراپی می تواند برای درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار گیرد. اما، بیشتر برای حل مشکلات بافت عضلانی استفاده می شود. اثر گرمایی اولتراسوند به التیام درد عضلانی و کاهش التهاب مزمن کمک می کند.

این روش به طور کلی بدون درد است و انجام آن آسان است. بدون نیاز به داروهای بیهوشی یا مسکن در تمام طول فرآیند بیدار خواهید بود.
وقتی اولتراسوند درمانی به درستی توسط درمانگر انجام شود، هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد.
این درمان به کاهش درد بدن در نواحی آسیب دیده کمک می کند.
اولتراسوندتراپی غیر تهاجمی است. از این رو، از روش های دیگر مانند جراحی ایمن تر است

کاربردهای Ultrasound در فیزیوتراپی

اولتراسوند در فیزیوتراپی برای درمان طیف گسترده ای از شرایط استفاده می شود. ۷ کاربرد Ultrasound در فیزیوتراپی عبارتند از:

  • درد مزمن
  • التهاب
  • آسیب های ورزشی
  • آرتروز
  • سندرم درد میوفاشیال
  • زخم ها
  • بهبود زخم ها

انتقال امواج فراصوت از طریق بافت ها

آب، کرم ها یا ژل ها:

همه چیز (از جمله بافت ها) مانعی برای عبور امواج صوتی ایجاد می کنند. این مانع به چگالی و کشسانی آن چیز بستگی دارد. برای اینکه بیشترین انرژی از یک محیط به محیط دیگر منتقل شود، باید امپدانس دو محیط تا حد امکان مشابه باشد. در مورد امواج فراصوت (US)، این امر همیشه امکان پذیر نیست. هرچه تفاوت امپدانس در یک مرز بیشتر باشد، بیشتر انرژی منعکس می شود و بنابراین، کمتر انرژی منتقل می شود.

تفاوت امپدانس بین استیل و هوا بیشترین است. استیل و هوا امپدانس های بسیار متفاوتی دارند، بنابراین امواج فراصوت هنگام عبور از مرز بین این دو ماده به شدت منعکس می شوند. برای کاهش این انعکاس، باید از یک محیط مناسب استفاده کرد.

محیط های اتصال مورد استفاده در این زمینه شامل آب، روغن های مختلف، کرم ها و ژل ها است. به طور ایده آل، محیط اتصال باید مایع باشد تا تمام فضاهای موجود را پر کند، نسبتاً غلیظ باشد تا در جای خود بماند، امپدانس مناسب برای رسانه هایی را که به هم متصل می کند داشته باشد و باید اجازه دهد که US با جذب کم، تضعیف یا اختلال منتقل شود.

آب یک محیط اتصال خوب است، اما نسبتاً رقیق است و ممکن است در جای خود نماند. روغن ها و کرم ها چسبناک تر هستند، اما امپدانس مناسبی برای اتصال استیل و هوا ندارند. ژل ها مایع هستند، نسبتاً غلیظ هستند و امپدانسی دارند که بین استیل و هوا قرار می گیرد. بنابراین، ژل ها بهترین محیط اتصال برای امواج فراصوت هستند.

افزودن عوامل فعال (مانند داروهای ضد التهابی) به ژل ها به طور گسترده انجام می شود، اما تحقیقات کاملی در این زمینه انجام نشده است. تحقیقات بیشتر برای تعیین اینکه آیا افزودن عوامل فعال به ژل ها مزایای بالینی دارد یا خیر، مورد نیاز است.

امواج صوتی اولتراسوند فیزیوتراپی

عوارض جانبی Ultrasound در فیزیوتراپی

اولتراسوند یک روش درمانی ایمن و موثر است که عوارض جانبی کمی دارد. برخی از عوارض جانبی Ultrasound عبارتند از:

  • قرمزی پوست
  • تورم
  • احساس سوزش

این عوارض جانبی معمولا خفیف هستند و پس از چند دقیقه یا چند ساعت از بین می روند.

راهنمای قیمت دستگاه اولتراسوند

مزایا و ویژگی‌هایی دستگاه اولتراسوند به عنوان یک روش درمانی چیست

دستگاه اولتراسوند به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و ایمن شناخته می‌شود. این روش می‌تواند به کاهش درد، تسکین التهاب، و بهبود زخم‌ها در نواحی آسیب دیده کمک کند، و همچنین بدون نیاز به داروهای بیهوشی یا مسکن انجام می‌شود.

چه مراحلی در انجام اولتراسونـد تراپی وجود دارد؟

مراحل اولتراسوند تراپی شامل آغاز با مرطوب کردن ناحیه درمان، قرار دادن سر مبدل اولتراسوند روی پوست، تنظیم عمق نفوذ امواج، تولید امواج توسط کریستال، ارسال امواج به بافت‌ها، و تنظیمات مختلف برای تطابق با شرایط بیمار می‌شود. هر جلسه اولتراسوند تراپی معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه به طول می‌انجامد

در چه موارد نمی‌توان از دستگاه اولتراسوند استفاده کرد؟

وجود زخم‌های باز
قسمت‌هایی از بدن دارای ایمپلنت‌های فلزی
نزدیک یا بالای دستگاه ضربان‌ساز
زنان باردار
اطراف چشم‌ و یا اندام‌های تناسلی
مناطقی دارای شکستگی استخوان‌
نزدیک یا اطراف ایمپلنت

چه تفاوت‌های بین شاک ویو و اولتراسوند وجود دارد؟

دستگاه شاک ویو و اولتراسوند به امواج اولتراسونیک مرتبط هستند، اما دو تکنولوژی به طور اساسی تفاوت دارند. در حالی که اولتراسوند به یک موج پیوسته با تعداد زیادی نوسان توصیف می‌شود، شاک ویو به یک پالس فشاری تکی همراه با موج کششی با دامنه کمتر تعریف می‌شوند.

کاربرد دستـگاه اولـتراسوند خارج از فیزیوتراپی

فرآیند لیفت صورت اولتراسوند، از جمله موارد کاربردی ultrasound است. این فرآیند، به منظور تحریک فرآیند کلاژن‌سازی در بدن، طراحی و اجرا می‌شود. تاثیرات امواج صوت در این فرآیند باعث فعال‌سازی مکانیسم‌های طبیعی پوست می‌گردد، به نحوی که عملیاتی آرام‌بخش برای سفت‌تر شدن پوست‌های محدوده‌ی صورت به وجود می‌آید. موفقیت این روش به نتیجه‌گیری در سفت‌تر شدن پوست‌های پس از لیفت صورت منجر می‌شود و همچنین این فرآیند، با عوارض جانبی کمی همراه است.

شماتیک امواج فراصوت
امواج صوتی
امواج صوتی امواج طولی هستند که از نواحی تراکم و انبساط تشکیل شده‌اند.
4.4/5 - (7 امتیاز)